Falunk az írók szemével
„…Kalmár, aki egy időben a Járásszél postása volt, azóta sem tud megnyugodni, nyüzsög, cikcakkban futkos ő is, mint a bíbicek, kis, lábasszín Fiatjával, azt mondja, Orom központja szebb, mint Kanizsáé. Nem is tudtam, hogy Oromnak van központja, mondom. Ezekre a kis, semmis falukra (Bogaras, Völgyes, Tóthfalu, Tornyos, Kevi etc.) éppen az jellemző, hogy nincs központi magjuk, hiányzik egy-két komolyabb épület, gazdakör, művelődési ház, nagyobb kocsma. De aztán napközben a horizontra türemlő partot, a Telecskai dombok végnyúlványát nézve a délibábban, többször mondogatom magamban, hogy szebb. Orom szebb…”
Tolnai Ottó
Fehér Ferenc:
OROM
Nem csúcs,
se szirt,
csak rév,
csak part
és vég:
Orompart,
Oromrév,
Oromhegyes,
Orom;
akárcsak
egykoron,
most és
mindenkoron —
elszállt verseim
s ihatlan borom,
alkonyi asztalon
a
mondatlan
fájdalom,
Tiszára járó
suttyókorom,
s már mindegy,
mi van soron —
megmaradsz nekem
arany Orom,
puszta,
szállás,
part,
926
H1D
vég,
csücsök —
veled az .életem
rakosgatom,
bújtató
Nagy úti
sz
ő
l
ő
soron,
itt még
befogadnak
most és
mindenkoron.
Orompart,
Oromvég,
Orompuszta,
s Puszta Orom . .
Szül
ő
hazámat
mormolom.
Az oromi szélmalom
Környékünkön a 11 régi szélmalom közül egyedül épen maradt „Bajúsz” szélmalom a Nagy úton 1869-ben épült, melynek tulajdonosa Kovács (Lukács) István volt.
A malom téglából készült, a vitorlát a szél irányába hatalmas fa gerendákkal fordították. A malom mellet a tulajdonos nádtetős tanyája helyezkedett el, amely a lakóhely mellett, mint raktár szolgált. Működése a hatvanas évekig tartott, utána az épület sorsára lett hagyva, és a mellé épült tanyát is lebontották.
1986-ban az oromi Vadászegyesület tulajdonába került az épület, és a szabadkai Műemlékvédelmi intézet által elkészültek a tervek a szélmalom és a molnárház revitalizációjára. A munkálatok változó intenzitással folytak a helyi szervezetek és a Vadászegyesület rendelkezésre álló anyagi eszközeitől függően. Az elképzelés az volt, hogy az épületet és a molnárházat visszaállítják eredeti állapotába, amely otthont adna a Vadászegyesületnek, a molnárház pedig elszállásolási helyet is biztosítana a vadászturizmus számára.
A nyolcvanas évek végén a felújítás elakadt az anyagi eszközök hiánya miatt, valamint a Vadászegyesület a régi iskola épületében kapott otthont a Helyi közösségtől, így már nem voltak érdekelve a munkálatok további folytatására.
Időközben a szélmalom közelében a Helyi közösség fürdőmedecét épített, és hosszabb távon környékét rekreációs parknak tervezte,azonban ennek fejlesztése is abbamaradt az anyagi fedezet hiánya miatt.
A szélmalom és környéke a Helyi közösség tulajdonába került, és a tulajdonjogi viszonyok rendezése folyamatban van. Az épület most a People civil szervezetnek ad otthont.
Az oromi Bajúsz-Kovács-féle szélmalom
Messzelátó
Térképjel, tájékozódási pont, a környék legmagasabb részét jelzi. 1958-ban épült téglából, az égtájak felé tájolva. Előtte ezen a helyen egy 39 méteres fatorony állt.